Активна економія на опаленні з терморегулятором

Активна економія на опаленні з терморегулятором

У численних публікаціях по темі стверджується, що встановлений лічильник теплової енергії сам по собі нічого не економить, а тільки веде облік.

Чи не погодимося з цим твердженням. Адже облік і контроль – це один з базових принципів економії. В даному випадку економія на теплопостачання шляхом контролю його кількісної подачі відбувається за рахунок:

• мінімізації тарифних зловживань з боку подає організації;
• перенесення всіх непланових, аварійних витрат на її баланс.

Але також погодимося, що сам факт установки лічильника теплової енергії – це лише пасивний спосіб економії. В його рамках у теплопостачальної організації залишається поле для махінацій і зловживань, з метою «накручування» рахунків за тепло. Один з таких шляхів – в періоди потепління погоди подавати в опалювальний контур теплоносій невиправдано завищеною температури. Тим самим примушуючи споживачів відкривати в жарко натоплених квартирах кватирки, випускаючи назовні вже враховане за лічильником (фактично – оплачене) тепло. Схожа ситуація спостерігається і з поквартирні теплолічильниками. Часто в системах опалення багатоквартирних будинків буває порушеним термобаланс, коли мешканці нижніх поверхів мерзнуть в умовах недостатнього опалення, а мешканці верхніх поверхів страждають від перегріву, одночасно сплачуючи завищені рахунки по квартирному лічильнику тепла.

Рішення подібних проблем лежить в площині активного (керованого) регулювання теплового режиму. Адже поле для активної економії на оплаті за тепло – велике. Можливі її наступні напрямки:

• оперативне реагування (оптимально – в режимі реального часу) на зміни погоди (потепління, похолодання) для підтримки постійної комфортної температури в будинку (приміщеннях);
• установка особливих температурних режимів для дня і ночі, а по можливості – і для кожної частини доби;
• зниження температурного режиму на час тривалої відсутності (вибуття у відпустку, відрядження тощо.); даний шлях застосуємо для умов приватного будинку, окремої квартири.

Але ось біда – в ручному режимі виконувати подібні регулювання не з руки. Для багатоквартирного будинку необхідно призначати, наймати певну людину, який би цілодобово бігав до вентиля і закривав / відкривав його, в залежності від погоди на вулиці. Йому необхідно буде платити зарплату, що зводить нанівець весь отриманий ефект економії. Для умов окремої квартири часто колись або нікому зробити необхідну регулювання …

Рішення знаходиться в технологічній площині – шляхом установки, паралельно з теплолічильником, автоматичного терморегулятора. У сучасних умовах він часто буває програмованим, а іноді – і дистанційно керованим (через Інтернет). Сьогодні на ринку без зусиль можна знайти технічні рішення як для багатоквартирного будинку, так і для окремої квартири.

Рішення для багатоквартирного будинку

З метою максимальної економії, для товариств співвласників багатоквартирних будинків слід в комплекті до домовому теплолічильнику купувати і встановлювати терморегулятор (контролер) промислового класу, спеціалізований для контролю температури в системах опалення та гарячого теплопостачання.

Сучасні прилади такого типу, як правило, комп’ютеризовані. Здатні сполучатися і дистанційно управлятися (програмуватися) з віддалено розташованого керуючого комп’ютера. Часто дистанційне керування таким контролером можливо через Інтернет. Комп’ютеризація управлінням (програмуванням) терморегулятора значно полегшує роботу нечисленної адміністрації ОСББ, дозволяючи виконувати більшість необхідних операцій прямо з житлової квартири (глави ОСББ або технічного працівника).

Терморегулятор промислового класу принципово являє собою систему з:

• цифрового програмованого блоку управління;
• комплекту термодатчиків (виміру температури зовнішнього повітря, носія у вхідній, зворотної магістралях);
• керованих запірно-регулюючих клапанів (КЗР).

Ринкова ціна на подібні контролери починається від 3000 грн. У масштабах будь-якого багатоквартирного будинку це зовсім небагато, зате сумарна і питома (поквартирна) економія, за рахунок активного маневру температурними режимами, обов’язково виллється в кругленьку суму. Економічна окупність подібного терморегулятора складе лічені місяці, після чого слід очікувати чистої економії.

Автоматична терморегуляція для окремої квартири

Питання економії на опаленні в масштабах окремої квартири не настільки однозначна, як в цілому за будинок. Він багато в чому залежить від температурних режимів, підтримуваних сусідами, на яких прямо вплинути – проблематично. І все ж, для окремої квартири (при наявності поквартирного обліку послуги теплопостачання), існують відповідні прилади автоматичного регулювання режиму опалення.

Принципово це реалізується через виміри температури повітря всередині кожної з кімнат, і регулювання тепловіддачі окремими радіаторами опалення. Технічно – шляхом застосування автономних термоголовок на кожній батареї, або централізовано керованих терморегулювальних систем.

Термоголовка – фактично гідравлічний клапан, керований тілом з великим коефіцієнтом температурного розширення / стиснення. Вона встановлюється на вхідний трубопровід кожного радіатора опалення. Залежно від температури повітря в кімнаті, клапан регулює прохідний перетин для потоку теплоносія, відповідно – його витрата і теплову потужність батареї. Кожна теплова головка вручну (механічно) налаштовується на необхідну комфортну температуру в приміщенні, після чого автоматично її підтримує. Адекватність (ефективність) роботи термоголовки сильно залежить від дотримання умов і обмежень щодо її встановлення.

Терморегулюючі системи (подібні або аналогічні системам для «теплої підлоги») зазвичай ставляться до типу програмованих. Як правило, складаються з:

• центрального блоку управління;
• виносних (кімнатних) термодатчиків;
• керованих гідроприводів (на подачу і повернення), які керують подачею теплоносія до кожного радіатора опалення;
• підвідних / відвідних трубопроводів (від гідроприводів до опалювальних батарей).

На відміну від термоголовок, квартирні програмовані терморегулятори (ще називають – термостатами) здатні не тільки підтримувати задану температуру в кожній кімнаті, але і регулювати її відповідно до заданої добової, тижневої або сезонної (річний) програми.

Таким чином, промисловістю давно створені всі умови не тільки для пасивної (обліком і контролем), а й активною (рішеннями, діями) економії споживачами на послуги теплопостачання. Залишилося тільки зважити всі за і проти, провести попередні розрахунки по настановних, експлуатаційних витрат, окупності, економічного ефекту – і прийняти обґрунтоване рішення по монтажу терморегулятора, на додаток до домовому (квартирному) теплолічильнику.

Замовлення зворотного дзвінка

Замовити послугу

Задати питання

Ваша заявка прийнята, наш менеджер зв`яжется з вами протягом 15 хвилин

0
Кошик