Реалізація енергоефективних проектів в багатоквартирних будинках з вертикальною розводкою опалення

Реалізація енергоефективних проектів в багатоквартирних будинках з вертикальною розводкою опалення

У зв’язку з різким підвищенням тарифів на опалення для багатьох споживачів стало досить актуальним питання: «Як зменшити суму платежів за спожиту теплову енергію?

Для жителів нових будинків, які, як правило, краще утеплені, обладнані загально будинковим лічильником тепла з погодним регулюванням (індивідуальним тепловим пунктом – ІТП) і мають горизонтальну розводку опалення, це питання не настільки критичне, оскільки встановивши квартирний лічильник тепла (приблизно 4000-6000 грн . «під ключ»), а також термоголовки на радіатори опалення (300-400 грн. за шт. з установкою), вони можуть, не створюючи дискомфортних умов в квартирі (температура не нижче 18 с), вийти на місячну вартість послуг теплопостачання в діапазоні 350-700 грн. (5 – 10 грн. / М2) в міжсезоння (наприклад, жовтень-листопад 2016 року) і до 1400 грн. (20 грн. / М2) в період холодів (січень 2016 року). Дані наведені для квартири 70 м2 з урахуванням чинного тарифу ПАТ «Київенерго» 1416 грн. / Гкал. Вибачте, що цифри вказані в гривнях, а не в Гкал, але як сказав один розумний чоловік: «Тепло потрібно враховувати в гривнях, а не в гігакалоріях або кіловатах».

На жаль, більшості жителів старих будинків, з вертикальною розводкою опалення, подібним цифрам поки доводиться тільки заздрити і ламати голову над тим, як прийти до такого результату. Перші кроки, які приходять на розум, це: 1) встановити індивідуальні лічильники тепла, щоб мати можливість впливати на особисте споживання; 2) встановити загальнобудинковий лічильник (якщо такий відсутній), щоб платити не за нормативами за м2, а за тарифом за реально спожиті Гкал; 3) утеплити будинок, щоб зменшити тепловтрати або створити більш комфортні умови для проживання. В цілому, заходи дуже логічні і напрошуються самі собою, але давайте розберемо їх більш детально, щоб розуміти, як і в якій черговості їх краще реалізовувати і яким може бути очікуваний ефект.

Оскільки зробити часто хочеться все і відразу, а фінансова сторона питання змушує робити довго і поступово, то спочатку визначимо найбільш раціональну черговість заходів, для того, щоб прийти до мети 8/15 грн. / М2, а також приблизні витрати на їх реалізацію:

 • 1-й етап: установка загальнобудинкового лічильника тепла з обладнанням для регулювання подачі теплоносія (індивідуального теплового пункту, далі – ІТП);
 • 2-й етап: балансування системи опалення;
 • 3-й етап: установка індивідуальних засобів обліку та регулювання споживання;
 • 4-й етап: заходи з утеплення будинку.

Чому краще діяти в такій черговості, сподіваємося, буде зрозуміло з нижчевикладеній інформації.

1-й етап: установка загальнобудинкового лічильника тепла з погодним регулюванням (ІТП).

Виходячи з даних в різних новинних джерелах, 90% житлофонду міста Києва вже оснащено загальнобудинковими лічильниками тепла, але проблему з вартістю послуги це особливо не вирішило: багатьом, у кого встановлений загальнобудинковий лічильник, прийшли платіжки, в яких вартість опалення одного м2 перевищує офіційний тариф ПАТ «Київенерго» (32,97 грн. / м2) для абонентів без лічильника http://kyivenergo.ua/te-home/opalennya.

Нічого дивного в цьому немає, оскільки один тільки лічильник економити не вміє і не повинен, він тільки може показати споживачеві і сервісному центру, де і скільки тепла споживається (звести баланс на основі реальних свідчень). Для того, щоб знизити споживання, необхідно:

 • встановити обладнання для регулювання подачі теплоносія на будинок;
 • грамотно налаштувати дане обладнання.
 • Тобто, ми говоримо про встановлення ІТП, комплексу обладнання, яке включає:
  • – безпосередньо сам лічильник;
  • – регулюючу запірну арматури (клапана з управлінням і т.д.);
  • – керуючий контролер;
  • – систему теплообмінників для поділу магістрального, прямої лiнiї опалення (від постачальника) з домовиком, розподільним контуром;
  • – циркуляційні насоси (силові системи);
  • – різні датчики (температури, тиску і т.п.).

Детально на технічних нюансах зупинятися не буде, так як це досить об’ємна тема, яка потребує окремого розгляду, відзначимо лише, що вартість подібного обладнання становить 100-300 тис. грн. в залежності необхідного обладнання, а ефективність його роботи значною мірою залежить від того, наскільки грамотно заданий режим його робіт. В цілому ж, економічний ефект при розумному підході становить 30-40%, а при нерозумному – нарікання на погане життя.

2-й етап: балансування системи опалення

Дане питання, чомусь, часто несправедливо обходять стороною, коли мова йде про заходи з енергоефективності, хоча він дуже важливий для будинків з вертикальною розводкою, якщо ми хочемо забезпечити нормальне теплопостачання будинку, більш раціональне споживання тепла, а також, в перспективі, індивідуальний облік.
Щодо даного етапу я для себе зробив такі висновки:

 • застосування ІТП буде більш ефективним, якщо система опалення збалансована;
 • дана міра дозволяє домогтися економії тепла в районі 10-20%, а також забезпечити рівні умови для всіх споживачів;
 • найбільш затребуваною балансування є в будинках з вертикальною однотрубної розводкою опалення.

3-й етап: установка індивідуальних засобів обліку та регулювання споживання

Забезпечення індивідуального (поквартирного) обліку тепла в будинках з вертикальною розводкою найбільш проблемне питання на даний момент, тому цю тему розглянемо більш докладно.

Для початку варто відзначити, що в будинках з вертикальною розводкою для поквартирного обліку, як правило, застосовують не лічильники, а розподільники тепла. Різниця між цими пристроями наступна:

Лічильник тепла – прилад, що виконує вимірювання витрати, температур прямого і зворотному потоку теплоносія, а також обчислення на підставі цих даних спожитої теплової енергії.

Розподільник тепла – прилад, що виконує вимірювання температури окремого радіатора, температури повітря в приміщенні [1], а також обчислення на підставі цих даних коефіцієнта, пропорційного тепловіддачі радіатора. Більш докладний опис даної системи представлено в статті.


Малюнок 1. – Зовнішній вигляд лічильника і розподільника тепла

Таким чином, розподільники є конструктивно і функціонально більш простими приладами, ніж лічильники, але, тим не менш, дана технологія обліку широко поширена і успішно використовується як в країнах Європи (Німеччина, Італія, Польща), так і СНД (Росія, Білорусія), причому в Європі розподільники застосовуються вже більше 30 років.

 • 1) Розподільники значно дешевше лічильників: якісний лічильник з установкою обійдеться Вам в 4500-6000 грн., Розподільник (версія з вбудованим радіомодулем) з установкою – 1000-1500 грн. До того ж, розподільники не вимагають проведення періодичної повірки або будь-якого іншого обслуговування.
 • 2) Лічильник забезпечує обчислення і накопичення теплової енергії, якщо різниця між температурами в прямому і зворотному потоці (dT) перевищує 3 С, в іншому випадку, він реєструє нульове споживання тепла.
  Оскільки при вертикальній розводці опалювальний контур, на який необхідно встановлювати лічильник, представлений всього лише одним радіатором, то дана умова (dT & gt; 3) буде часто вже не дотримуватися [2], що призведе до того, що враховане лічильником кількість тепла буде в рази менше за реально спожите, а то і зовсім дорівнювати нулю. Розподільників подібне обмеження не стосується і, незважаючи на свою простоту, в подібних ситуаціях вони надають більш реальну картину споживання, ніж лічильники.

Якщо резюмувати написане вище, то в системах з вертикальною розводкою розподільники дозволяють за менші гроші забезпечити більш справедливо й достовірно відображають облік, ніж лічильники.

Залишимо технічний і економічний аспекти і перейдемо до питання установки і узаконення (реєстрації) приладу обліку, будь то лічильник або розподільник, оскільки саме тут криється основна проблема.

Установка і реєстрація лічильника тепла

Основне питання, яке задають мешканці старих будинків: «Чи можна встановити лічильник в квартирі з вертикальною розводкою?». Можу лише відповісти, що документів, які б забороняли установку, я не зустрічав.

Виходячи з офіційних відповідей ПАТ «Київенерго» діє наступна процедура установки і легалізації лічильників в таких квартирах:

 • 1) Необхідно отримати дозвіл і технічні умови (ТУ) від балансоутримувача будинку (ЖЕК, ОСББ, керуюча компанія, кооператив);
 • 2) На підставі ТУ зробити проект відповідно до вимог вашого постачальника теплової енергії;
 • 3) Затвердити проект у балансоутримувача і постачальника теплової енергії;
 • 4) За допомогою ліцензованої монтажної компанії встановити лічильники;
 • 5) Поставити лічильники на облік у постачальника теплової енергії.

В цілому, те ж саме, що і для горизонтальної розводки, але !!! поки я не знайомий ні з одним випадком вдалого проходження даної процедури (ні в якому разі не стверджую, що їх немає), не кажучи вже про масову установку.
Причин тому кілька:

 • 1) Ще рік тому, коли тарифи на тепло були в два рази нижче, мало хто був готовий вкласти близько 5000 грн. в розрахунку на один стояк (15 000,00 для 2-х кімнатної квартири з 3-ма стояками), щоб забезпечити облік тепла, не кажучи вже про проходження процедури затвердження. По суті, навіть зараз подібна інвестиція виглядає досить сумнівною, хоча кількість бажаючих значно збільшилася.
 • 2) Складно отримати ТУ від балансоутримувача з даними, які б дозволяли зробити проект, який відповідає вимогам постачальника послуг;
 • 3) Проектно-монтажні організації не хочуть зв’язуватися з вертикальною розводкою, оскільки не можуть гарантувати затвердження проектів і реєстрації приладу обліку у теплопостачальної організації – не хочуть даремно витратити час і зіпсувати відносини з замовником. Для експерименту спробуйте обдзвонити п’ять перших монтажних організацій, які Вам видасть пошуковий сайт та замовити установку на «вертикальну установку». Можливо зараз ситуація змінилася, але на момент грудня 2016-го все від подібних установок геть відмовлялися.

Загалом, поки всі потуги закінчуються на етапі розробки проекту, тому що-небудь сказати про процес його затвердження у постачальника послуг не можу. Якщо у Вас вийде знайти компанію, яка зробить проект або, більш того, затвердить його в Київенерго, прошу повідомити, – дана інформація буде дуже корисна іншим споживачам.

Установка і реєстрація розподільників тепла

Якщо лічильник тепла для нашого ринку продукт не новий (квартирні лічильники почали встановлювати років 15 назад, як мінімум), то про розподільниках цього сказати не можна – працюють проектів із застосуванням даних пристроїв, в Україні поки немає, незважаючи на їх невисоку вартість і широке застосування за кордоном.
Основні причини:

 • 1) Розподільники, на відміну від лічильників, не можна використовувати самі по собі – вони є частиною системи обліку, в яку крім них входять: обладнання для віддаленого збору даних (радіотермінал або концентратори), загальнобудинковий лічильник тепла, програмне забезпечення для обробки даних і розподілу показань загальнобудинкового лічильника з відповідниками та з показаннями розподільників. Крім того, відповідно до використовуваних методиками, щоб дані системи можна було вважати коректними, розподільники повинні бути встановлені в більшості квартир будинку [3].
 • 2) Питання використання розподільників поки законодавчо до кінця не врегульоване, хоча в цьому напрямку є просування і про це буде написано трохи пізніше.
  Таким чином, розподільники можна, як лічильники, замовити та встановити в окремо взятій квартирі. Як і у випадку з ІТП і балансуванням системи опалення, дане питання необхідно вирішувати комплексно, на рівні всього будинку. Поки це і є основним каменем спотикання на шляху впровадження даних систем поквартирного обліку в будинках з вертикальною розводкою.

Що ж робити?

Прочитавши вищевикладену інформацію, можна мимоволі прийти до висновку, що завдання забезпечення індивідуального обліку тепла в старих будинках, якщо і не безнадійна, то, по крайній мірі, може бути дозволена тільки у віддаленій перспективі. Якби справи йшли саме так, то не було б сенсу в написанні цієї статті. Вище всього лише описані проблеми, з якими Ви, можливо, зіткнетеся і існують вони лише з тієї простої причини, що в славні часи низьких тарифів ніхто на них не звертав уваги.
В даний момент існують декілька тенденцій, які вселяють оптимізм в можливість вирішення питання забезпечення індивідуального обліку в квартирах з вертикальною розводкою:

 • а) 18 жовтня 2016 в першому читанні за основу був прийнятий Закон України 4901 – «Про комерційний облік комунальних послуг», який регламентує використання розподільників теплової енергії, а крім того, наділяє ОСББ правом стверджувати свою методику розподілу споживання теплової енергії між мешканцями будинку. Даний законопроект внесений до порядку денного наступної сесії ВРУ і існують всі підстави для його прийняття у другому читанні (ознайомитися з текстом законопроекту, а також відстежувати процес його розгляду можна тут) і вступу в дію до початку опалювального сезону;
 • б) На ринку вже кілька років працюють енергосервісні компанії, що займаються поставками тепла населенню за тарифом ПАТ «Київенерго», зняттям показань з квартирних і загальнобудинкових лічильників і їх обслуговуванням, а також розподілом споживання теплової енергії між мешканцями будинку та взаєморозрахунками з ними. Подібні компанії, як правило, досить лояльні, а в деяких випадках і зацікавлені в установці розподільників тепла. Таким чином, в разі необхідності, цілком можливо поміняти постачальника послуг теплопостачання та гарячого водопостачання.

Таким чином, варіанти вирішення питання є: якщо ЗУ буде прийнятий, тоді всі питання, пов’язані з поквартирним обліком і розподілом, а отже і реєстрацією приладів обліку, будуть передані на рівень будинноуправління (ОСББ, ЖЕКу, кооперативу, керуючої компанії); якщо не буде, що малоймовірно, тоді при бажанні і наявності ОСББ чи кооперативу, можна вибрати постачальника послуг теплопостачання, зацікавленого в індивідуальному обліку.


[1] Як опція, для запобігання маніпуляцій з показаннями шляхом обігріву розподільника, температура в приміщенні може бути запрограмована рівній певній величині, як правило в межах 18-20 С. В такому випадку, вимірюється тільки температура радіатора.

[2] Для прикладу, повернемося до статті про балансуванню опалення, в якій були представлені дані реального 9-поверхового будинку: Тп = 67 С; Тобр. = 49 С, де Тп – температура подачі теплоносія на стояки на даху, Тобр – зворотна температура теплоносія після проходження 9-ти поверхів. Таким чином, середнє падіння температури на одному поверсі Тет = (67-49) / 9 = 2 С.

[3] Наприклад, в Європі потрібно, щоб розподільники були встановлені в 70% квартир, в Росії – вистачає 50%. По суті, ця цифра досить умовна: систему розподілу можна застосовувати і при меншій нормі оснащення, але в такому випадку необхідно виробити свою методику розподілу і домовитися з постачальником послуг або компанією, яка розраховує нарахування, щоб вона приймалася до уваги при виставленні рахунків.

Замовлення зворотного дзвінка

Замовити послугу

Задати питання

Ваша заявка прийнята, наш менеджер зв`яжется з вами протягом 15 хвилин

0
Кошик