Ремонт і заміна лічильників тепла

Ремонт і заміна лічильників тепла

У блогосфері основна увага приділяється проблематиці вибору і придбання загально-будинкових або поквартирних приладів обліку тепла (послуги опалення). Але в процесі їх експлуатації нерідко виникає потреба в їх ремонті, і навіть в повній заміні на новий прилад.

Можливих шляхів вирішення виникаючих проблем і буде присвячена дана публікація.

Показання та поради з ремонту.

Як і будь-яка техніка, теплові лічильники мають обмежений (кінцевий) технічний ресурс експлуатації, а тому рано чи пізно демонструють показання для проведення їх технічного ремонту. Крім, власне, технічної надійності приладу (т. Н. Класу якості), велике значення у визначенні його технічного ресурсу мають умови експлуатації: за хімічним і механічним складом теплоносія, по вологості і температурі, акустичним і електромагнітним параметрам середовища. Тому, з метою економії на ремонті, необхідно спочатку створити та підтримувати умови експлуатації лічильника теплової енергії в заданих (допустимих) його характеристиками рамках.

Знаходяться в експлуатації теплолічильники мають різні принципи роботи (механічні, ультразвукові, електромагнітні) і конструкцію (аналогові, комп’ютеризовані, пов’язані з регулюючою автоматикою, мережевим обладнанням та ін.). Зміст їх несправностей може значно відрізнятися в тих конкретних проявах (агрегатах, вузлах і механізмах), які визначаються безпосередній конструкцією, умовами монтажу та експлуатації. Але найзагальнішими ознаками, які є показаннями до виконання ремонту, будуть:

• очевидні поломки в механічної або електротехнічної (акустичної) частини, що призводять до повної непрацездатності приладу;
• порушення в роботі електронної частини або програмного забезпечення, наслідком яких є часткова або повна відсутність деяких важливих або другорядних функцій комп’ютеризованого приладу;
• неочевидні порушення точності вимірювань, які, як правило, виявляються під час періодичної метрологічної повірки, і які не вдається усунути налаштуванням (регулюванням) вимірювального приладу безпосередньо в метрологічної лабораторії.

Забруднення попереднього фільтра на підвідному трубопроводі перед теплолічильником не є показанням для його ремонту, усувається шляхом зняття і очищення забруднених фільтрів в процесі їх обслуговування. Таким чином, показання для виконання ремонту лічильника теплової енергії можуть виявлятися як безпосередніми експлуатантами (господарями, найманим тех. Персоналом, експлуатуючими організаціями, компаніями), так і спеціалізованими метрологічними лабораторіями при проведенні повірки. Прилад теплового обліку (домовик, квартирний) може піддаватися таким видам ремонту:

• гарантійному – якщо несправності в його роботі були виявлені протягом дії гарантійного терміну експлуатації;
• поточного – при усуненні незначних несправностей, які не пов’язані із заміною основних вузлів і агрегатів (можлива заміна окремих деталей), які виявлені в період напрацювання основного (гарантованого) технічного ресурсу (вимірюється в годиннику напрацювання);
• капітального – після витрачання основного (гарантованого) технічного ресурсу і наявності можливості його збільшення (продовження); як правило, пов’язаний із заміною деяких основних вузлів і агрегатів (деталей) приладу, або їх реставрацією.

Для виконання гарантійного ремонту теплового лічильника слід звертатися безпосередньо в організацію, що надавала на нього гарантію. Як правило, це продавець, який надав свої гарантійні зобов’язання (гарантія продавця), і виробник (гарантія виробника). Зазвичай, гарантія продавця істотно менше за терміном гарантії виробника. Тому так важливо спочатку купувати тепловимірювальних техніку вітчизняного виробництва, з гарантійним обслуговуванням і ремонтом якій спостерігається мінімум проблем.

Під час дії гарантійного терміну експлуатації категорично не рекомендується проводити ремонт в сторонніх ремонтних майстерень, або намагатися це робити самостійно. У більшості таких випадків гарантійні зобов’язання (як продавця, так і виробника) будуть втрачені, претензії на якість техніки і вимоги на проведення гарантійного ремонту ними прийматися не будуть.

Для виконання поточного або капітального ремонту теплолічильників слід звертатися в спеціалізовані майстерні, які мають відповідну державну ліцензію (ліцензійне посвідчення повинно надаватися клієнту на його вимогу), а ще краще – авторизацію (свідоцтво відповідності) від безпосереднього виробника тепловимірювальних техніки. Пошук і вибір таких майстерень найкраще робити за рекомендаціями продавців теплолічильників або спеціалізованих метрологічних лабораторій. Часто такі (ліцензовані, авторизовані) ремонтні майстерні функціонують як раз при метрологічних лабораторіях.

Якщо експлуатований тепловий лічильник – українського виробництва (досить поширене явище), то можливо організувати його ремонт (гарантійний, поточний, капітальний) безпосереднім виробником. Благо, більшість з них надають послуги з ремонту своїх виробів на власних потужностях, або ж мають мережу офіційних ремонтних майстерень. Зв’язатися з представниками вітчизняного виробника лічильника теплової енергії можна за допомогою контактної інформації, наявної в поданій технічній документації, або на корпоративному сайті (його сьогодні має кожен поважаючий себе солідний виробник).

З цими ж представниками узгоджується порядок доставки (пересилання) приладу в ремонт і його повернення після ремонту.

Показання та поради по заміні.

Якщо виявиться, що причини виникнення поломки лічильника теплової енергії принципово непереборні (наприклад, поганий хімічний або механічний склад теплоносія, поліпшити який компанія – постачальник послуги опалення категорично не бажає), то закономірно виникає питання про доцільність виконання його ремонту, і взагалі – продовження подальшої експлуатації. Адже при збереженні першопричин виходу з ладу, чергова поломка приладу, а значить, і витрати на його ремонт, будуть не за горами.

В такому випадку оптимальним рішенням стане заміна приладу обліку тепла. Але не просто на новий, а побудований на іншому принципі роботи, який буде більш підходящим для таких умов експлуатації, які склалися. Наприклад, в умовах забрудненого механічними домішками теплоносія найкраще працює ультразвуковий (якщо в домішках багато металевої окалини) або електромагнітний лічильник (якщо в домішках переважає мінеральна суспензія). А в порівняно чистою, але хімічно жорсткої (схильної до відкладень) воді кращим буде механічний роторний або крильчасті прилад обліку.

Заміна старого лічильника теплової енергії на новий стане виправданою також в тому випадку, коли спочатку був придбаний технічно ненадійний прилад (як правило, з найдешевших). В процесі експлуатації якого витрати грошей і часу на його постійні ремонти перевищують всі допустимі межі. У такому випадку заміна можлива на прилад з аналогічним принципом роботи, але більш високого класу якості (і відповідно – ціни), від зарекомендував себе виробника.

Ну і звичайно ж, заміна старого теплового лічильника на новий стане неминучою, якщо зламався прилад, так би мовити, ремонту не підлягає. В такому випадку необхідно запам’ятати модель і виробника зламався приладу, зробити на цій підставі відповідні висновки при придбанні нового.

Висновки

В цілому, відповідь на питання, що краще і дешевше – придбати новий теплолічильник або ремонтувати зламався старий – далеко не такий простий. Його вирішення має знаходитися в кожному конкретному випадку. При цьому слід враховувати такі показники:

• порівняльну вартість ремонту старого і придбання нового приладу;
• порівняння гарантованого робочого ресурсу для нового і залишкового післяремонтного для старого;
• зручність і вартість подальшої (післяремонтного) експлуатації для старого приладу в порівнянні з новим;
• аналіз причин і умов, що призвели до виходу з ладу старого приладу, можливості щодо їх усунення, нейтралізації, поліпшенню.

Коли стануть очевидними показання до ремонту або заміні наявного теплового лічильника на новий, робити це слід негайно. Адже в опалювальний сезон можливі втрати від неналежної роботи будинкового (та й квартирного) лічильника обліку тепла можуть боляче вдарити по кишені споживачів, на суму, багаторазово перевищує вартість нового приладу. Даний порада особливо актуальна для мешканців – співвласників багатоповерхових багатоквартирних будинків, дуже повільних в своїй організованості і реакції на подібні ситуації.

Замовлення зворотного дзвінка

Замовити послугу

Задати питання

Ваша заявка прийнята, наш менеджер зв`яжется з вами протягом 15 хвилин

0
Кошик