Як правильно вибрати запірну арматуру

Як правильно вибрати запірну арматуру

Якщо Ви вирішили купити і не сильно розбираєтеся в технічних особливостях запірної арматури – ця стаття для Вас. Підходити до питання її покупки досить просто: щоб вона підходила за місцем установки (в даному випадку по фітингових різьбленням і прохідного діаметру трубопроводу), і орієнтуючись на ціну. При цьому його орієнтування на ціну товару двояке.

Звичайний споживач свято впевнений, що якщо, наприклад, запірний кран дешевий, з самої бюджетної категорії, то обов’язково – поганої якості – незабаром зламається, заклинить, заіржавіє і т.д. З іншого боку, покупець, самостійно приходить за краном – як правило, небагатий, економний, і не прагнути брати найдорожчі вироби. Знову ж таки, керуючись стереотипом – йому не хочеться переплачувати свої гроші просто за розкручене ім’я, або бренд виробника.

Таким чином, середній покупець інтуїтивно прагнути купувати запірну трубопровідну арматуру із середньої цінової категорії. Його життєвий досвід підказує, що в такий спосіб він швидше за все отримає продукт, оптимальний по співвідношенню ціни і якості, не переплачуючи за бренд, але і не отримуючи дешевого, ненадійного кота в мішку.

Хороші продавці – комерсанти, знаючи таку особливість масового покупця, намагаються його не підводити, і дійсно пропонують в середній ціновій категорії збалансовані за ціною і якістю продукти. Наприклад, на нашому сайті компанії «Е-ІНЖИНІРИНГ КО» (https://e-in.com.ua/uk/sistema-opalennya/) поряд з якісними теплолічильниками власного виробництва, клієнтам пропонується придбати за вигідною ринковою ціною комплекти запірної трубної арматури дуже гідної якості , які все одно обов’язково будуть потрібні при будівництві (реконструкції) водопровідних, теплопостачальних трубопроводів. У нашій пропозиції для водопровідних систем теплопостачання є все необхідне:

• власне, латунні запірні кульові крани – найпопулярніші і поширені, тому що прості в експлуатації, надійні і довговічні;

• терморегулятори – варіанти трубної запірної автоматики для систем теплопостачання;

• балансувальні і запобіжні клапани – різновиди додаткової запірно-регулювальної арматури, засоби ручної або автоматичного регулювання тиску у водопровідній системі;

• вхідні фільтри – для захисту запірної арматури від забруднення, продовження терміну її служби.

З чого доведеться вибирати?

Але для тих покупців запірної арматури, які хочуть робити вибір не навмання, орієнтуючись тільки на ціну, а усвідомлено, розбираючись в її технічні параметри, ми підготували масу корисної інформації. Завдяки їй, наші покупці обов’язково зможуть підвищити рівень своєї технічної грамотності в даному питанні, підійти до питання покупки запірної арматури більш грамотно і усвідомлено.

Запірна арматура – це різновид арматури трубопровідної, призначена для перекриття потоку середовища в трубопровідній системі (трубопроводі).
Щоб вирішити питання, як правильно вибрати запірну арматуру, необхідно розібратися, з чого доведеться вибирати, чи, яка запірна трубопровідна арматура буває.

Залежно від функціонального призначення, що застосовується в житлово-комунальному господарстві запірна арматура буває:

• власне, трубопровідна, що застосовується на різноманітних підвідних, відвідних, розподільних трубопроводах систем газопостачання, водопостачання, каналізації;

• сантехнічна водорозбірна, застосовується в якості кінцевої запірно-регулюючої трубопровідної арматури на санітарно-технічних висновках систем водопостачання; як правило, відрізняється привабливим зовнішнім виглядом і дизайном.

Основа застосування різновидів трубопровідної арматури закладена в їх конструкції:

1. Трубопровідний кран (на сьогоднішній день – майже завжди кульової) – тип трубопровідної арматури, у якого замикає елемент є тілом обертання, при замиканні і відмиканні (регулювання потоку), що повертається навколо своєї осі. Його конструкція забезпечує високу герметичність замикання, низький гідравлічний опір і низьке зусилля управління, але через полімерних (пластикових) кільцевих сідел має обмеження по робочій температурі середовища – до 200 °С. Завдяки своїй конструкції, трубопровідні крани успішно застосовуються не тільки для перекриття, а й регулювання потоку середовища, в трубопроводах великих і малих діаметрів, з різноманітною середовищем (газоподібної, рідинної, хімічно агресивною).

2. Запірний клапан (стара назва – вентиль) – тип трубопровідної арматури, в якому замикаючий елемент переміщається паралельно потоку середовища. Характеризується високою герметичністю замикання, здатний працювати в широкому діапазоні робочих температур (від -200°С до 600°С) і тисків (від повного вакууму до 250 МПа), в газоподібних та рідинних середовищах. Але в той же час має високий гідравлічний опір і велике зусилля управління, що обмежує його застосування на трубопроводах значного діаметра (більше 200мм), з великою швидкістю потоку. Може застосовуватися як для перекриття, так і регулювання потоку.

3. Засувка – трубопровідна арматура, в якій замикаючий елемент переміщається перпендикулярно осі потоку робочого середовища. Характеризується низькими гідравлічним опором і керуючим зусиллям, але в той же час – відносно низькою герметичністю замикання. Зазвичай застосовується на магістральних трубопроводах (їх довгих прямолінійних ділянках) великих і середніх діаметрів, при робочій температурі середовища до 600 °С, тиску до 25 МПа. Через низьку герметичності замикання, її застосування обмежене тільки рідинної і в’язкою середовищем (в т.ч. каналізаційні стоки). Регулювання потоку засувкою утруднено, застосовується, як правило, тільки для його перекриття.

Оцінка умов застосування

З наведених характеристик конструкційних варіантів запірної трубопровідної арматури стає очевидним, що якщо ви не є оператором магістрального або промислового трубопроводу з особливими або високими вимогами по хімічному складу, робочої температури, тиску прокачується по ньому середовища, з розрахунку енерговитрат на її прокачування, ви просто конструюєте або ремонтуєте сантехнічні трубопровідні системи в своєму будинку або квартирі, то швидше за все ваші потреби будуть обмежені одними кульовими кранами.

Для того, щоб розібратися, які запірні крани знадобляться, слід оцінити умови їх застосування.

1. За робітничому середовищі. Це може бути:

• система газопостачання, для якої знадобляться спеціальні газові крани;

• системи водопостачання, теплопостачання, для яких знадобляться водопровідні крани;

• каналізаційні системи, для яких застосовуються крупно-прохідні крани з дисковим затвором, або ті ж засувки.

2. За матеріалом виготовлення трубопроводу. Зрозуміло, що запірні крани для металопластикових, для поліпропіленових трубопроводів застосовуються спільно з водопровідними трубами з відповідного матеріалу. Сталеві (зазвичай – газові) крани застосовуються спільно зі сталевими трубами. Бронзова і латунна запірна арматура є найбільш універсальною щодо застосування, але відрізняється порівняно високою вартістю. Крани з алюмінієвого сплаву силуміну не можна застосовувати на сталевих трубопроводах, в зв’язку з утворенням гальванічної пари залізо-алюміній і значного їх корозійного руйнування.

3. Параметри трубопровідної системи – прохідний діаметр, розмір різьблення, робоча температура, робочий тиск. Вибрати запірний кран за даними параметрами допоможуть позначення, в обов’язковому порядку наявні на його корпусі, або паспорті (для металевих кранів прохідним діаметром більше 20 мм).

Маркування на корпусі (в паспорті) запірного крана має такі значення:

• DN – діаметр номінальний (прохідний), в мм. Наприклад, маркування DN15 говорить про те, що це запірний кран з номінальним (прохідним) діаметром 15мм.

• Натурально-дробове цифрове позначення розміру фітингової (сполучної) трубного різьблення, в дюймах. Наприклад, цифра ½ на корпусі говорить про те, що даний запірний кран має фітингових різьблення трубного типу діаметром ½ дюйма. Яка вона – зовнішня чи внутрішня, визначається візуально. Важливо знати, що не трубні (метричні) різьблення в трубопровідних системах практично не застосовуються.

• PN – тиск середовища номінальне, в МПа, при 20 °С. Таке позначення має водопровідна арматура в європейській (міжнародної) системі стандартизації ISO. Наприклад, маркування PN40 вказує на номінальний тиск в трубопроводі в 40 МПа (при 20 °С).

• WOGіWSP – позначення номінального робочого тиску в трубопроводі згідно американського (США) стандарту. Параметр WOG (буквально вода (water), масло (oil), газ (gas)) вказує, що даний запірний кран можна інсталювати в будь-яку із зазначених середовищ, до нього додає цифра номінального тиску середовища, в одиницях фунт / сили, при 100 °F (приблизно 37 °С). WSP (WorkingSteamPressure) – параметр максимального робочого тиску при максимальній допустимій температурі середовища. Зразкові відповідності при перекладі американської системи робочих тисків в європейську: 400WOG = PN30; 600WOG = PN40; 1000WOG = PN63; 1500WOG = PN100.

• МОР – також параметр номінального тиску, але в одиницях виміру Bar. Є аналогом PN в європейській системі позначень, але застосовується для газової запірної арматури. Маркування МОР5 вказує, що це газовий кран, для трубопроводів з номінальним робочим тиском до 5 Bar.

Таким чином, ознайомившись з типологією запірної арматури, яка визначає її функціонал і сферу застосування, а також її фізико-хімічними параметрами, прийняти рішення, яку запірну арматуру вибрати, для домашнього майстра не складе великих труднощів. Додатковим фактором вибору і підбору для запірної трубопровідної арматури може служити та чи інша ринкова репутація виробника. Але це досить мінливий і часто суб’єктивний фактор. Кожна жаба своє болото хвалить, а кожен ринковий дилер – свого постачальника, і відповідно, очорнює конкурентів. Тому орієнтуватися на поради продавців слід лише при наявності свого власного значного досвіду.

Замовлення зворотного дзвінка

Замовити послугу

Задати питання

Ваша заявка прийнята, наш менеджер зв`яжется з вами протягом 15 хвилин

0
Кошик